– Mekkora vonzereje van a magyarországi fürdőknek a külföldi turisták körében?
– Azt szoktuk mondani, hogy Magyarország fürdő nagyhatalom, és mi büszkék vagyunk erre. Azt gondoljuk, hogy mindenki jól ismeri a világon azt a kincset, ami Magyarország földje alatt rejlik, de sajnos nem így van.
Világszerte két fürdőtelepülésünk ismert: Budapest és Hévíz. Budapest is alapvetően az úgynevezett történelmi fürdőkkel, a Királyfürdővel, a Rudas fürdővel, valamint a Széchenyi és a Gellért fürdőkkel van benne a köztudatban. Ezen felül még nagyjából 8–10 magyarországi fürdő szerepel az európai fürdőtérképen.
Elmondható ugyanakkor, hogy nagyon sok a külföldi látogató. Mindenkinek eszébe jut Hajdúszoboszló, Sárvár, Bükkfürdő, Harkány. A többi fürdő pedig inkább a belföldi vendégekre, illetve a határ menti forgalomra tud építeni.
– Hogyan teljesítettek a tavalyi szezonban?
– Nagy várakozással álltunk a tavalyi szezon elé, mert azt gondoltuk, hogy a 2023-as évben már valóban visszatér a Covid előtti forgalom, amilyen a 2019-es utolsó békeévben volt. Ez azonban nem következett be, ami több okra vezethető vissza.
Az orosz–ukrán háború a magyarországi vendégforgalmat is befolyásolja, hiszen amikor valaki Nyugat-Európában vagy a tengerentúlon ránéz a térképre, azt látja, hogy a szomszédunkban háború van.
Hiába tudjuk, hogy a harcok nagyon messze vannak tőlünk, mégis az egész magyar fürdőszektorra tekintve hatással van, nem csak a határ menti helyszínekre, és ezt a belföldi forgalom se tudta teljes mértékben kompenzálni.
Az árak természetesen emelkedtek, hiszen az energiaválság miatt nálunk is drasztikusan megemelkedtek a költségek. Annak ellenére is használnunk kell gázt, hogy amit csak lehet, azt termálvízzel fűtünk: nemcsak a fürdéshez hasznosítjuk, hanem energetikai célra is.
– Van olyan kormányzati támogatás, amely könnyíti az üzemeltetők helyzetét?
– A magyarországi fürdőknek a 85 százaléka önkormányzati tulajdonban van, ezáltal nem minősül KKV-nak (kis-és középvállalkozások – a szerk.), a kormányzat pedig alapvetően a kkv szektort támogatta.
Ebből a körből mi sajnos kiestünk, viszont a fürdőtulajdonosok igénybe vehették a TOP Plusz pályázatokat (Terület-és Településfejlesztési Operatív Program Plusz – a szerk.). Ezeket például az energiahatékonysági növelésére fordíthatták.
Jelenleg pedig gőzerővel folynak olyan beruházások a fürdőkben, amelyek a termálvízből származó energia még nagyobb fokú hasznosítását célozzák.
– Vannak olyan események, amelyek mégis növelik a vendégforgalmat?
– Természetesen a Magyar Fürdőszövetségnek eddig is volt két komolyabb országos rendezvénye:
a Strandok Éjszakája, amely július utolsó hétvégéjére esik, illetve október első hétvégéjén a szaunázók hétvégéje.
De tavaly rendeztünk egy országos vízipisztoly csatát is, ami egy országos rekorddöntésről szólt, és sikerült is minden kategóriában. A legtöbb helyen vízipisztolyozók, az egyszerre legtöbben vízipisztolyozók és az egy helyen legtöbben vízipisztolyozók száma is megdőlt. Akkora sikere volt a rendezvénynek, hogy az idei évben is rendezünk ilyet. A tanév végén újabb kampányt indítunk erre vonatkozóan a gyerekeknek.
Emellett pedig mostanra már mindenki az olimpia lázában ég, és ugye azt mindenki tudja, hogy az olimpia Párizsban lesz, de sokkal kevesebben tudják, hogy szeptemberben Budapesten rendezik a sakkolimpiát. Mi erre hangolódva szervezünk majd programokat, hiszen a fürdőkben jelentős sakkélet zajlik.
Ehhez kapcsolódóan augusztusban egy országos sakkrendezvényt is meghirdetünk majd, amelyhez reményeink szerint minél több fürdő csatlakozni fog.
Forrás: hirado.hu
Fotó: Budapest Gyógyfürdői Facebook