A magyar turisták kedvenc fürdője Szováta, és második helyen áll Parajd. A parajdi sóbánya a látványosság mellett gyógyászati célokat is szolgál. A környék geológiai ritkaságokban bővelkedik, a különleges adottságú, sós vízben való lebegés miatt igen népszerű a kirándulók körében.
A Parajdi Sós Strand
A meleg sós tavak a 17-18. században Erdély kiemelt gyógyfürdői közé tartoztak. Az ősi Parajd-fürdőről 1715-ből maradtak fenn írásos emlékek, amely pár évtizeddel utána a tó gátszakadása miatt elpusztult. A helyiek a sósforrások vizét kézi úton kialakított gödrökbe terelte. A 19. századtól mesterséges tavakat alakítottak ki, ekkoriban főként idős asszonyok látogatták.
A helyiek Szovátafürdő látványos sikerén felbuzdulva döntöttek a sóbánya közelében egy sófürdő létrehozásáról. A József-bányai fürdőt egy fapalló kötötte össze a Korond-patakkal, melyet később egy áradás tett tönkre.
A modern parajdi sófürdőt 1932-től lehet számítani: elkészült egy deszkával bélelt fürdőmedence, a medencék szélére öltöző fülkéket építettek, és a vizet az Erzsébet-bányából nyerték. Ekkoriban a fürdő egyre ismertebb lett, előszeretettel látogatták reumás, és bőr problémákkal.
A sósvíz, amely erős koncentrációjú, hipertermális, 60 Celsius fokos volt, összetételét tekintve jódos, brómos, alkálifémes, enyhén bikarbonátos, enyhén radioktív tulajdonsága, jellegzetes illata egyedinek számított a sós fürdők között. A kísérőgázok metánban, etánban, és széndioxidban gazdag összetételűek. A parajdi gyógyvízből lerakódó, jellegzetes illatú iszapot reumás testrészekre vitték fel. A későbbiekben egy fürdőépületet, és 1952-ben a termálforrás közelében strandot hoztak létre. A fürdőt teljesen lebontották 2012-ben, és hamarosan, 2014-re elkészítették az ország egyik legmodernebb sósfürdőjét, amely feszített víztükörrel és vízforgató szűrőrendszerrel rendelkezik.
Jelenleg a népszerűségben a második helyen áll, csak Szovátafürdő előzi meg. A megnyitott strandfürdő jelentősen megnövelte a Magyarországról érkező foglalásokat, továbbá a félbe maradt borszéki fürdő fejlesztésre is pozitív hatással volt.
A fürdőt a sóbánya sós vizével látják el. Az erős koncentrációjú sóoldatban való lebegés különleges érzése, és a víz gyógyhatása miatt igen népszerű a fürdőzők és a gyógyulni vágyók körében.
Hasonlóan a Medve-tóhoz, a medencében is érvényesül enyhén a helioterm hatás jelensége.
Milyen betegségek esetén ajánlható?
· degeneratív ízületi megbetegedések (csontkinövés, csípő,-térdízületi kopások );
· poliartikuláris reumás problémák;
· másodlagos myo-arthropathiák;
· artériális és vénás keringési zavarok;
· baleset, műtét utáni maradványtünetek;
· szorongásos problémák, prifériás idegrendszeri kórképek ;
· dermatózisok,
· kismedencei gyulladások esetén.
(Az ajánlás dr. Fazekas Emese tapasztalatain alapul.)
Fontos tudnivaló
A sósfürdő a betegségek széles spektrumára nyújt kedvező hatást, számos betegségben szenvedők részére nem ajánlható, ezért a látogatása előtt tanácsos szakorvos véleményét kikérni.
Elérhetőség
PRAID 537240 Jud. Harghita str. Garii nr.44
Nyitvatartás
A Parajdi Sós Strand szezonálisan üzemel a nyári hónapokban.
Jegyár (2019-ben)
3 év alatt ingyenes
Felnőtt jegy hétfő-péntek: 25 lej, szombat-vasárnap: 30 lej
Gyermek, diák jegy hétfő-péntek: 15 lej, szombat-vasárnap: 20 lej.
A strandon lehetőség van felnőtt és gyerek heti bérlet vásárlásra.
További látnivalók a környéken: