Habár évről évre egyre jobban növekedik az Erdélybe érkező külföldi turisták száma, közülük csak kevesen jutnak el a székelyföldi régióba. Székelyföld területe rendkívül gazdag gyógyforrásokban, és mofettában, amely Székelyföld turisztikai vonzereje lehetne, hiszen az országban egyedül csak itt találhatóak meg. A mofettázásnak nagy múltja van a környéken, számos betegség miatt javasolt kúraszerű alkalmazása. Székelyföldön az sem ritka, hogy a túrázók a patakmedret látják bugyborékolni a feltörő gázok miatt.
A Székelyföld tájain az egykori vulkáni tevékenység miatt rengeteg gyógyforrással, és száraz széndioxid feltöréssel lehet találkozni. A 60 ismert helyből 40-nél büdösgödröt építettek ki, és a legtöbbjét rendszeres kezelésekre használják. A mofettázás száraz gázban való fürdést jelent, a kezelés alatt- 20-30 perc alkalmanként- a test nagy része a gáz szintje alatt marad. A helyiek tudatosan keresik fel a mofettákat, és már az ősidőkben is tisztában voltak a gázok gyógyító erejével.
A székelyföldiek az ásványvizet nevezték borvíznek az enyhén savanykás íze miatt, és a forrás helyét pedig borkútnak hívták. A borvizek jellegzetes ízét és az összetételét az határozza meg, hogy a gázfeltörés helyén milyen ásványi összetétele van a hegyrétegnek. A székelyföldi borvizekből rendkívül gazdag választék áll rendelkezésre, főként szénsavas, bikarbonátos, kalciumos, magnéziumos, vas és kéntartalmú vizek formájában törnek fel a felszínre.
A feljegyzések már a 18. századtól azt igazolják, hogy a borvizet a hétköznapokban rendszeresen fogyasztották a jótékony hatása miatt, és értékesítették. Ez a folyamat jelenleg is tart, felhasználásra kerül fürdőkben, gyógyászati alapanyagként és frissítő italként egyaránt. A székelyföldi ásványvíz messze földön híres volt, és például Borszék a legnagyobb borvíz értékesítő település volt. Emellett a fürdőélet egyik népszerű központjának számított.
Az ásványvíz forrás Románia ásványvízkészletének felét adja, és a térség egyik legfontosabb természeti adottságaként tartják számon.
Előszeretettel használják a borvizet szív- és érrendszeri, mozgásszervi, emésztőrendszeri és idegrendszeri eredetű panaszok megelőzésére, és gyógyítására.
A fürdőélet Erdélyben
Az írásos emlékek igazolják, hogy a 19. században virágzott a fürdőkultúra szerte Erdélyben és Székelyföldön. A leglátogatottabb gyógyhelyek közé olyan mai napig is népszerű települések fürdői tartoztak, mint Tusnádfürdő, Bálványosfürdő, Előpatak, Málnásfürdő, Homoródfürdő, Szejkefürdő és Korond. Nagy részük ma is működik, mivel hideg vizűek, a napsütés hatására melegszenek fel. A parajdi sóbánya közelében pár évvel ezelőtt meleg sós vízre bukkantak ezer méter mélységben.
Nagyon népszerű napjainkban a tusnádi fürdő, ahol meleg gyógyvizes fedett fürdőt létesítettek.
Mofetták
A mofetták a vulkáni utótevékenység eredményeként jönnek létre, a gázok felfelé áramlanak. A szén-dioxid nehezebb a levegőnél, ezért a gödrök aljában felgyűlik. A jellegzetes záptojás szagot a kénhidrogén miatt lehet érezni. Nedves mofetta az olyan gödör, ahol a szabad szén-dioxid gáz vízen keresztül tör fel. A helyiek ezeket szortyogónak, fortyogónak, puffogónak nevezik.
A mofetta elnevezés a latin mephitis szóból ered, és bűzös kipárolgásnak fordítható. A mofettákat, hasonlóan a borvízhez gyógyászati célokra használták. Kúraszerű alkalmazásával megelőzésre, és különböző főként mozgásszervi panaszok gyógyításra használták és használják napjainkban is.
A székelyföldi mofetták közül a legnépszerűbb a kovásznai Borsáros-láp, a csíkszentimrei Büdös, a torjai Büdös-barlang, a tusnádfürdői és a borszéki mofetta volt.
Tusnádfürdő
A Hargita megyei város már az ősidőkben is lakott volt. Nevezetes gyógyfürdő és üdülőhely, a középkorban megfigyelőhely volt. Hét gyógyforrása van, és a székelyek régóta használták gyógyító vizét. Rangos fürdőhellyé való alakulását köszönheti a mofettának, és az ásványvizekben való gazdagságának. A környéken járva érdemes kirándulást tervezni a közeli festői Szent Anna-tóhoz, és vulkáni ikerpárjához a Mohos- tőzegláphoz.
Borszék
Borszéket Románia egyik legszebb fekvésű fürdőhelyének tartják, Hargita megyében található. Tiszta levegője és kiépített mofettája miatt rengeteg turista keresi fel. 15 ásványvízforrással rendelkezik, amelyek nemzetközi hírnevet szereztek a településnek. A borszéki ásványvíz a világ legfinomabb ásványvize, 2004-ben az ivóvizek világbajnokságán aranyérmes lett.
Borszéken számos látnivaló található, a borvizek mellett a Medve-barlangokat, az ortodox és római katolikus templomát érdemes felkeresni.
Hargitafürdő
Hargitafürdő Hargita megyében, Csíkszeredától 22 kilométer távolságra található. A városban lévő mofetta újjáépítését és korszerűsítését a közelmúltban fejezték be. Évente több ezer gyógyulni vágyó keresi fel. A tájékoztató szerint a Kelemen, a Görgény és a Hargita hegyvonulatok mentén található gázömlések ritkaságnak számítanak a gáztartalma miatt: 99 százalék széndioxid mellet radioktív elemek és kénhidrogén, számos betegségre fejt ki kedvező hatást.
(Forrás: Erdélyinaplo.ro, Erdély7csodája.ro, Székelyföldiinfo.ro)