Ünnepélyes keretek között avatták fel a füzérradványi Károlyi-kastélyt, melynek építészeti és funkcionális megújítása 2018 óta zajlik. A projekt több mint 3,1 milliárd forintból valósult meg, a nagyközönség számára pedig keddtől lesz látogatható az épület, az új kiállítás és az együttes hatalmas parkja.
Az ünnepségen Glázer Tamás, a NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, a szögligeti Szádvár, a tatai Eszterházy-kastély, a mosonmagyaróvári vár, valamint a nádasdladányi Nádasdy-kastély után a Zemplén egyik ikonikus műemléke újulhatott meg a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében. A kastély keddtől látogatható a nagyközönség számára – tette hozzá az igazgató.
A több mint 1,7 milliárd forintos uniós és csaknem 1,4 milliárdos hazai támogatásból megvalósult rehabilitáció során a háromezer négyzetméteres épületben többek között az 1930-as évek kastélyszállójának hangulatát megidéző interaktív kiállítás, a kastély környezetében pedig a több mint 10 ezer négyzetméteres díszpark várja a látogatókat.
A most lezárult projekt fő célja az értékmentésen túl a turisztikai hasznosítás, a kultúra közvetítése, egyben a turisztikai ágazat visszaépítésének segítése is, de kiemelten Zemplén épített és természeti örökségének bemutatása a Károlyi-család egykori birtokának fókuszába helyezve – fogalmazott Glázer Tamás.
Az épület jelentős része megújult, valamennyi építészeti elemét restaurálták, kicseréltek a nyílászárókat, a tetőszerkezetet, felújították a homlokzatokat, a belső terek – archív fotók alapján – kiállítótérként, rendezvényteremként, illetve múzeumshopként éledtek újra. A látogatókat a kastélyszálló és a Károlyi-család történetéhez kapcsolódó nyomozó- és szabadulószoba-játék, az egykori hegyközi kisvasutat bemutató Lego kisvonatok, kipróbálható társasjátékok, bridzsasztalok és kávézó várják Füzérradványban.
MTI
Fotó: MTI/Vajda János