sárospatak végardó fürdő

Megújult a Sárospataki Végardó Fürdő úszómedencéje

A kánikula beköszöntével birtokba vehették a látogatók a sárospataki Végardó Fürdő felújított úszómedencéjét.

Az 1970-es években úszó-, majd tanmedence is épült. Előbbi az elmúlt hónapokban teljes felújításon esett át.

Korábban fóliaburkolata volt a medencének, amely elhasználódott. Többször javították a szakadási hibákat, de az anyag annyira elfáradt, hogy idővel bárhol előfordulhatott már, hogy a szigetelés átengedte a vizet, ezért végül a medence teljes felújítása mellett döntöttek. A beruházás elkezdése előtt megvizsgálták, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre a medence korszerűsítésére, végül az újbóli fóliázás helyett, a csempeburkolat mellett döntöttek.

A helyreállítás során kiegyenlítették a medence oldalfalát, padlóját. A vízszigetelés elhelyezésén kívül, a medence, a vályú, a külső medencefal és a fej burkolása valósult meg. Modernizálták a medence gépészetét a padlóbefúvók, a fenékürítő és medence cseréjével, továbbá új rajtköveket építettek be. A munkálatok március közepén kezdődtek el, a megújult medence átadását az idei első kánikulai időszak előtt, június 15-én adták át.

A leleményes helyiek gáttal fogták fel a gyógyvizet

A népszerű fürdőhelyhez a környékbeliek ezernyi emléke kötődik, sok fiatal tanult meg úszni a létesítményeiben.

Maga a fürdő születése is rendkívüli, mondhatjuk, hogy a népakarat hívta életre. Az 1950-60-as évek fordulóján Sárospatak és környékén rengeteg fúrást végeztek ásványkincsek – elsősorban kőolaj – utáni kutatások során. Ennek során tört a felszínre a végardói község központjának közelében a víz. Egy másik fúrás során, amelyet a település déli végében, a Bodrog magaspartján 1960-ban végeztek 48,3 fokos vízre bukkantak. A forrást lezárták, de egy cső kivezetésével biztosították a vízvételt. A folyóparttól 30 méterre lévő fúrás körül a víz azonban elmosta a földet, ami a Bodrogba csúszott és egy mély, helyenként 4-6 méteres tölcsért alakított ki. A környéken élők a folyó felé vízszintesen kinyúló cső végét ellapították, így a víz 5-6 méteres sávban a levegőben kissé lehűlve zuhogott az alatt állókra.

A fürdőzők fából kis gátat emeltek, hogy visszatartsák a vizet és  így egy nagyjából 30 négyzetméteres, teraszos medencét alakítottak ki. Ez a rögtönzött fürdőhely olyan népszerűvé vált, hogy a vízügyesek korabeli jegyzőkönyve szerint 1961-ben egy szeles, április eleji szombaton több mint 300 ember tartózkodott a vízben. Még abban az évben a helyi hatóságok irányításával a jelenlegi fürdő területén társadalmi munkával megépült az első, meszelt falú medence. Azóta az évtizedek során továbbiakkal bővült a fürdő. A létesítményt gyógyhatású vízzel két kút szolgálja ki, amelynek hőfoka a kútfejnél 49 ˚C

Forrás és fotó: magyarepitok.hu

 

 

 

 

 

 

A termalfurdok.com elsősorban magyarországi fürdőkről szól! Ha szeretné tudni, hogy mik a legfrissebb hírek fürdőinkből, milyen érdekes eseményeken vehet részt, lájkolja oldalunkat a Facebookon és csatlakozzon Instagram oldalunkhoz.