Energiatermelésre hasznosítják a jövőben a túrkevei gyógyfürdő termálvizével együtt feltörő, jelenleg a levegőt szennyező metángázt – közölte Mátyás László projektmenedzser az MTI-vel.
Az október végén indított projekt 125 millió forintos beruházással jár. Az Új Széchenyi Terv 61 millió forint támogatást ad a projekthez – tette hozzá a szakember. Tájékoztatása szerint a túrkevei gyógyfürdőt ellátó termálkút eddig megfelelő kezelés hiányában jelentős mennyiségű metánnal szennyezte a légkört. Ezután a termálkút vizéből leválasztják a kísérőgázt, majd villamos- és hőenergia előállítására használják fel.
A számítások alapján évente 106 tonnányi metán vonható ki a vízből, ebből a gázmotorok maximálisan évi 413 megawattórányi villamos energiát, valamint 12 ezer 866 gigajoule hőenergiát állítanak elő. Az energiatermelés során a metánból a klímát lényegesen kevésbé terhelő kisebb mennyiségű szén-dioxid és víz keletkezik.
A helyben fel nem használt villamosenergiát értékesítik. A keletkező hőenergia, a termálhővel együtt a gyógyfürdőt övező létesítmények fűtését és melegvízellátást fogja biztosítani.
Az Yntergy Zrt. és a Lisznyai Épitőipari Kft. alkotta konzorcium kivitelezésében folyó munkák 2013. július végén fejeződnek be.
forrás MTI