Elkezdődött az 1833-ban épült Lovarda felújítása a Gyulai Várfürdőben, a munkálatok a tervek szerint október végén fejeződnek be.
A beruházás része annak a fejlesztéssorozatnak, amelyet a Magyar Turisztikai Ügynökség 90 százalékos támogatási intenzitással 3,2 milliárd forinttal támogatott. Ebből készült el korábban 1 milliárd 50 millió forintért az új gyermek-víziparadicsom; tavaly pedig csaknem nettó 940 millió forintból megtörtént a reumatológiai szakrendelés épületének integrációja, kibővítették és átalakították a főépületet mintegy ezer négyzetméteren, új éttermet és „wellness beauty” részt hoztak létre.
A tervek szerint harmadik elemként egy új wellnessrészleg, úgynevezett termál palota jött volna létre, ám az időközben történt jelentős áremelkedések miatt ez már nem fért bele a keretbe, így a Lovarda épületét újítják fel; illetve az iszap- és vízgyógyászati részleget, a súlyfürdőket alakítják át, megújulnak a burkolatok a fürdőt az Erkel Hotellel összekötő folyosón, kialakítanak egy büfét és felújítják a meglévő éttermet – tájékoztatott Kun Miklós vezérigazgató.
A Lovarda és az ott lévő termálvizes medencék október végéig nem látogathatók, emiatt a fürdő vezetése számít látogatószám-csökkenésre és bevételkiesésre. A tervek szerint a gyógyászat június 2-án nyitja meg újra a kapuit.
Kun Miklós elmondta, a 2024-es évet 8,87 milliárd forint mérlegfőösszeggel és csaknem 360 millió forint nyereséggel zárták. Kifejtette, a magyar turizmus vegyes évet zárt tavaly. Míg a külföldiek által kedvelt desztinációkban, Budapesten, a Balaton környékén és a nemzetközi jelentőségű termálfürdők környezetében meghaladta a vendégforgalom a 2023-as évit, addig azokon a helyeken, ahol inkább a belföldi turizmus a meghatározó, stagnálást vagy elmaradást tapasztaltak az előző évtől.

Kiemelte: a Gyulai Várfürdő látogatószáma tavaly meghaladta az 598 ezret, ami kétszázalékos növekedést jelent 2023-hoz képest. A forgalom ugyanakkor – a fürdőben zajló felújítási és átépítési munkálatok miatt – 2,3 százalékkal elmarad a referenciaévnek számító 2019-es évétől.
A fürdő árbevétele az áremelésnek és a látogatószám-emelkedésnek köszönhetően 13,6 százalékkal volt több, mint a korábbi évben, az adózott eredménye viszont 116,7 millió forinttal elmaradt a 2023-astól, az anyagi és a személyi jellegű költségek növekedése, illetve a beruházások miatti amortizációs összeg jelentős emelkedése miatt.
Jelezte: a munkálatok miatt 2025-re 8 százalékos látogatószám-csökkenést prognosztizálnak, de az árbevételük várhatóan csak 5 százalékkal csökken, hiszen két ütemben – 4,4, illetve 4,2 százalékos – áremelést hajtanak végre. Idén így 208 millió forintos eredménnyel számolnak – közölte.
Kun Miklós elmondta, nem tettek le egy új termál wellnessrészleg létrehozásáról sem, megkezdik a tervezést.
MTI
Fotó: Facebook / Gyulai Várfürdő