Kisebb árhullám vonul le a Tisza magyarországi szakaszán, és az árral egyre több kommunális hulladék érkezik Ukrajnából – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) pénteken az MTI-vel. A hulladékot géplánccal távolítják el.
A Felső-Tisza vízgyűjtőjére az elmúlt 24 órában lehullott csapadék hatására a Tisza magyarországi szakaszán kisebb árhullám vonul le. Az áradással egy időben, csütörtök délután a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság figyelőszolgálata a telepített kamerarendszer alapján jelezte, hogy ukrán területről percenként mintegy húsz kommunális hulladék érkezik a folyón.
Hozzátették: az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a következő 24 órában a Felső-Tisza vízgyűjtőjén 6 milliméter csapadék várható, amely további vízszintemelkedést okoz, és az áradással várhatóan további flakon és uszadék érkezik.
A Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője a hulladék eltávolítása érdekében csütörtök 14 órától harmadfokú vízminőségi kárelhárítási készültséget rendelt el, ennek során géplánccal távolítják el a folyón érkező PET-palackokat és egyéb kommunális hulladékot.
Az OVF tájékoztatása szerint pénteken elkezdődik az erdőtakarítás Tiszaszalkánál, és így a magyar Tisza egyik legszennyezettebb, Natura 2000-es ártéri erdeje tisztul meg hétvégén a hulladéktól. Mint írták, most először, a magyar vízügyesek meghívására, több mint ötven ukrán vízügyi szakember is részt vesz az akcióban, amelyben a vízügyi szakemberek mellett PET Kupások és civilek vesznek részt.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a kármentesítéshez szükséges teljes infrastruktúrával, a vízügy szakértőivel és önkénteseivel segíti a munkát.
Beüzemelték az uszadékszedő láncot
Beüzemelte pénteken, immár második alkalommal a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság azt a magyar fejlesztésű és kivitelezésű uszadékszedő láncot, amely a megáradt Tiszán érkező nagy mennyiségű szennyeződés összegyűjtésére szolgál – közölte a helyszínen az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója.
Láng István elmondta, a Tisza sodrásában érkező, illetve a hullámtérre kisodródott hatalmas mennyiségű szemetet kamerás felvétel jelezte a szakembereknek, ezért pénteken ismét munkába állították az uszadékszedő láncot. Előzőleg, február 4-én már összegyűjtötték ezen a módon a szemetet, akkor 100 köbméter volt az egész napi mennyiség. A művelet egyre hatékonyabb, ugyanis pénteken délelőtt 11 óráig már 30 köbméter fölötti szemetet sikerült összeszedni – mondta.
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a helyszínen tájékozódott arról, hogy a jórészt külföldről – Ukrajnából és Romániából érkező tiszai szennyeződést mekkora gépparkkal és emberi erőforrással sikerül felszámolni. Elmondása szerint kemény munkáról győződött meg, a hóesésben, fagyban is dolgoztak a vízügyi dolgozók és az önkéntesek.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium azon dolgozik, a kormány klímavédelmi akcióterve megvalósuljon, ennek részeként visszaváltható üveg- és műanyag palackok váltsák fel a mostani PET-palackokat, amelyek a folyók szennyezésének zömét teszik ki – hangsúlyozta a kormányszóvivő.
MTI / Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt