A téli évszak végén és a fertőzések idején fokozottabban kell ügyelni arra, hogy a szervezet védekezőrendszerét megfelelő élelmiszerek segítségével támogassuk meg. A hazánkban szezonálisan termő zöldségfélék erre kiváló lehetőséget nyújtanak, és könnyen hozzáférhetőek akár a boltok, és a zöldségesek polcain.
A változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás mindenki számára fontos, de a fejlődésben lévő gyermekek, és betegségtől legyengült idősek számára még nagyobb a jelentősége.
Szezonális alapanyagok a tavasz első hónapjaiban
Márciusban a fejes saláta, a medvehagyma, a rukkola, a spenót, a hónapos retek, a madársaláta, és az újhagyma beszerzése a legtöbb élelmiszerboltban nem okoz nehézséget. Áprilistól a lista kibővül a mángolddal, a spárgával és a sóskával is.
Milyen ételek ajánlhatóak
Húsleves
A tápláló ételek sorában a legnépszerűbb a húsleves. Amennyiben csirkehússal készül, a hús jelentős cinktartalma és a benne lévő zöldségek gazdag vitamin és rosttartalmuknál fogva segítik a szervezet tápanyagokkal való feltöltését, és betegségek utáni lábadozásban is kiváló hatású.
Zöldséges smoothie-k, turmixok
A szakértők szerint gyümölcsből és zöldségből az ideális mennyiség 5 adag lenne. (Egy adag naponta nagyjából 80 g.)
A gyümölcsös turmixitalokat sokan kedvelik, kiválóan illeszthetők be a tízórais étrendbe. Viszont ízletes turmixot lehet készíteni, úgy hogy az alma, vagy banán mellé bőven répát és zöld saláta-féléket adagolunk.
Csípős ételek
A csípős ételek különösen a téli hónapokban kedveltek, mivel felmelegítik a testet és vérbőséget okoznak. Ugyanakkor kedvező hatással vannak a nyál és gyomornedvek elválasztására, így serkentik az emésztést. A paprikában található kapszaicin, a fokhagymában lévő allicin segíti a légutak tisztulását. A gyömbér tea pedig kiváló vírusölő és köhögéscsillapító hatású.
Brokkolis ételek
A húsfélék, és a tejtermékek mellett érdemes kiemelni a brokkolit, amelynek cink és szelén tartalma is jelentős. A friss és mélyhűtött brokkoliból számos étel egyszerűen készíthető el, krémleves, párolt köret, vagy akár rakott étel egyaránt.
Probiotikumok
A káros mikroorganizmusok elszaporodásának megelőzésében nagy szerepe van a bélflórában élő hasznos baktériumoknak. Ezért minden nap ajánlott tejterméket, kefirt és joghurtot fogyasztani.
Fűszerek
A fűszereket általában ízesítésre használjuk, viszont néhány igen hasznos tulajdonsággal rendelkezik. A kakukkfű, a kurkuma, és rozmaring gyulladásgátló, és antioxidáns hatása elismert, ezért a főzés során érdemes bőven használni belőlük.
Gabonák
A gabonák fogyasztásával támogathatjuk az immunrendszert, mivel kiváló vitamin és ásványianyag források. A rost dús táplálkozás egyik fontos eleme, táplálóak, magas az antioxidáns tartalmuk, a B-vitamin mellett cinket tartalmaznak. A zab, az árpa, és búzacsíra a reggeli müzlik fontos alapanyagai, de nagyon egészséges a különböző hozzávalókkal készült reggeli zabkása is. Gyorsan készíthető el a zabkása akár tejjel, tejmentes itallal, vagy akár vízben történő főzéssel is. Célszerű a végén fahéjjal elkeverni, mivel számos kedvező hatása ismert. Érdemes megismerni a kölest, amely gluténmentes, így a lisztérzékenyek is bátran fogyaszthatják. Magas a fehérje tartalma, ezért a húsmentes étrendbe nagyon jól beilleszthető. Hasonlóan a rizshez, gyorsan és ízletesen készíthető el.
Omega-3 zsírsavak
Az immunrendszer működése szempontjából hasznosak, emellett kiváló gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek. A dietetikusok szerint leginkább a mélytengeri halakban, mint a lazac, a makréla, a szardínia és a lenmagban található meg. Leghatékonyabban hasznosulónak a lenmag őrleményt tartják, amelyet akár joghurtba keverve is lehet fogyasztani.
Vitaminok
A máj és a tojás azért is fontos alapanyaga a háztartásnak, mivel az A-vitamin, és a béta-karotin hozzájárul a bőr és a nyálkahártya épségéhez és regenerálódásához. Azért lényeges a megelőzés, mivel a sérült nyálkahártyán keresztül a kórokozók könnyebben tudnak bejutni a szervezetbe. A sárgarépát általában nagy mennyiségben használják a háziasszonyok és a sütőtökből is egyre többen készítenek krémlevest, és muffint. Kiváló karotin forrás még az aszalt sárgabarack, amit a gyerekek is szívesen fogyasztanak akár müzliben, vagy magokkal keverve.