A kagyló-medence a 2025-ös strandszezonban Kagyló strand néven várja a látogatókat.
Nemzeti műemlékké nyilvánították a miskolctapolcai Barlangfürdő területén található kagyló-medencét és annak héjszerkezetét – számol be a hírről a városháza sajtóosztálya.
Az ikonikus építmény látszóbeton felületű, attraktív héjszerkezete és a szervesen hozzákapcsolódó kagyló-medence együttese, országosan kiemelkedő, megőrzendő értéket képvisel – áll az építési és közlekedési minisztérium indoklásában.
A kagyló-medence a 2025-ös strandszezonban Kagyló strand néven várja a látogatókat. A népszerű strandrész hat kültéri medencével, hangulatos szaunaházzal a megszokott, csodálatos természeti környezetben kínál kikapcsolódási lehetőséget mindennap 9:00-tól este 20:00 óráig. A látogatók hétvégenként hangulatos szaunaszeánszokon is részt vehetnek.
Íme néhány érdekes tudnivaló a medencéről:
Miskolctapolca már a 13. századtól kezdve fontos szerepet töltött be Miskolc életében. A városrész igazi fejlődése az 1920-30-as években kezdődött, miután 1934-ben hivatalosan is üdülőhellyé minősítették Miskolctapolcát. 1938-ban Szeghalmy Bálint tervei alapján épült meg a Tavi fürdő, mely egy, a meleg vizű tóra épült, kör alakú épületet jelentett.
Az egész üdülőövezet alapja a fürdővíz volt, ezért elengedhetetlenné vált a korábbi fürdőépület helyett egy új, európai színvonalú fürdő megépítése. Az új fürdőpalota 1939 és 1941 között épült fel. Több terv is létezett a barlangok hasznosítására, hiszen tudták, hogy ilyen meleg, 30 fokos víz barlangban nem létezik máshol. Az itt található forrás, vízhozama alapján, alkalmas lett volna Miskolc város akkori lakosságának teljes vízellátásához.
1941. május 28-án adják át a fürdőépületet, amely a jelenleg is látható épületegyüttes alapja. Elkészült a csarnok üveg teteje, amelynek eredeti szerkezete a mai napig gombnyomásra nyitható és zárható.
Az első barlangi fürdőrészt majdnem két évtizeddel később, 1959-ben adták át. Tíz évvel később, 1969-ben bontották le a Tavi fürdő épületét, és ekkor építették meg Zsuffa András tervei alapján a kagylómedencét, amely mára a Barlangfürdő egyik jelképévé vált. A természet és az épített tér közötti kapcsolatot létrehozó héjszerkezet tömegformája, anyaghasználata, szerkezete és műszaki megoldásai miatt mind építészetileg, mind esztétikailag, mind műszakilag, mind térformálás szempontjából is kiemelkedő alkotás.
Forrás: minap.hu