A látogatók jobban megismerhetik a Kolon-tó jelenlegi állapotát, a nádas-mocsár gazdag élővilágát.
Megújították a Kolon-tónál kialakított tanösvény információs tábláit – írta a Kiskunsági Nemzeti Park.
A Kolon-tó a régió egyik legnagyobb és egyben legjelentősebb lápi jellegű mocsara, amely a Turjánvidéken található. A Kiskunsági Nemzeti Park részeként a védett, 3.058 hektár területből 630 hektár fokozottan védett.
A tó több nemzetközi egyezmény hatálya alá is tartozik: Ramsari Egyezmény, UNESCO bioszféra-rezervátum, biogenetikai-rezervátum. Az Izsák, Páhi és Csengőd hármas határán található Közös-erdő pedig kiemelt jelentőségű erdőrezervátum magterülete.
A védett terület a Natura 2000 hálózat része. A Kolon-tónál a Közös-erdő láperdői, és a homokbuckák borókás-nyárasokkal tagolt nyílt homokpuszta gyepei kiemelt jelentőségűek.
Páratlanul gazdag a terület állatvilága. A lápi álarcos-szitakötő, a lápi póc, a cigányréce, a vidra mind a zavartalan, tiszta vizű, nyílt vizekkel tarkított élőhelyeket kedvelik. A fekete gólya, a rétisas és a túzok ritka fészkelők errefelé, de a hatalmas gémtelepen a legtöbb hazánkban költő gémfaj költ.
A nyolc megállóból álló Aqua Colun tanösvény teljes hossza 3,5 kilométer. Az egyes táblákon lévő QR-kódok segítségével számos érdekességet és képet érhetnek el.
Az egész évben gyalogosan bejárható tanösvény mellett mindenképpen érdemes felkeresni a közelben található Madárvártát is, amely a kiskunsági ornitológiai kutatások bázishelye.
A természetvédők arra kérik a látogatókat, hogy a tanösvény látogatásakor az utakról ne térjenek le, illetve hangoskodással, szemeteléssel ne zavarják a természet nyugalmát, kutyát pedig csak pórázon vezessenek.
Forrás: sokszinuvidek.24.hu
Fotó: Kiskunsági Nemzeti Park