A természetes fürdőhelyek 95 százaléka kiváló, illetve jó besorolást kapott

A hazai természetes fürdőhelyek 95 százaléka kiváló, illetve jó besorolást kapott az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI) friss összegzése szerint, azonban három strand vízminősége a kifogásolt kategóriába került – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ).

A nagyobb tavak közül a Balatonon, a Velencei-tavon, a Fertő-tavon és a Tisza-tónál található fürdőhelyek túlnyomó többsége kiváló minősítést kapott, továbbá a Duna évek óta javuló vízminősége lehetővé tette, hogy a folyó főágán is fürdőhelyet jelöljenek ki Gödnél. A kifogásolt fürdőhelyek a Tisza mentén, Gergelyiugornya szabadstrandján, valamint a Kettős-Körös mentén, a Szanazugban, a dobozi és a gyulai oldalon találhatók – közölte az ÁNTSZ.

A tájékoztatás szerint az idei adatközlés az első, amely már mindenben maradéktalanul megfelel az Európai Unió elvárásainak és uniós értékelési rendszer alapján történt – közölte az ÁNTSZ, hozzátéve, egy strandot általában egy szezon alatt négy alkalommal vizsgálnak, nyitás előtt, és a nyár folyamán havonta egyszer.

A szabadvízi fürdővizek esetében a vízmintavétel mellett a helyszínen szemrevételezik, hogy a víz felületén van-e darabos és/vagy úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt, vagy megfigyelhető-e intenzív hínárosodás. A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, ami a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodása. A besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.

Az OKI közzétett listája szerint többek között kiváló minősítést kapott még a Hévízi Tófürdő, a veresegyházi és az orfűi strand, a dunavarsányi Rukkel-tó és a Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő. Jó minősítést kapott még Fadd-Dombori három strandja, a soproni Tómalom-fürdő, a Szelidi-tó és a soltvadkerti Vadkerti tóstrand is.

Az ÁNTSZ ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a nem kijelölt fürdőhelyeken való fürdőzés nem javasolt, mert ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt is tiltott a fürdés. A tisztiorvosi szolgálat közleményében arra is figyelmeztet: a természetes fürdőhelyeken, különösen a folyóvizeken a vízmélység hirtelen változása és a sodrás veszélyes lehet, továbbá minden esetben kerülni kell a felhevült testtel történő hirtelen vízbeugrást.

mti

A termalfurdok.com elsősorban magyarországi fürdőkről szól! Ha szeretné tudni, hogy mik a legfrissebb hírek fürdőinkből, milyen érdekes eseményeken vehet részt, lájkolja oldalunkat a Facebookon és csatlakozzon Instagram oldalunkhoz.